TEKSTESHQIP

Iliret
Xhamadani Vija Vija (Remix)
Lyrics
(Feat. Gold AG)

Kam nje lot pikon si ar
se me shekuj jam shqiptar
e kur malet mi mbloj bora
per atdhe kanges ja mora -2X-

Xhamadani vija vija
esht Kosova
esht Shqipnia
rreh si zemer qiftelia
o sa e madhe esht Shqiperia

-GOLD AG-

-me tradit e zakon
kanun e bajrak
e kom ni atdhe
qe mbroj me gjak
molos e kaun i shtrir
ne epir i pari ne ballkan
me ni emer Ilir
dojn kete Shqipni
me nda ne 2-sh
se e din qe e jona esht deri n'Nish
armiqt e mi kufijt i din
Shqipni o krejt prej Lugine n'Janin
jom Drenic Llap e Dukagjin
Shkup e Tetov, Kuks e Ulqin
mali na pret kur ka nevoj
emrin e kom un Kuks e Trupoj
kem nje gjuh nje flamur nje voter kur pragun e run vllau me moter
i ritun me hjeka edhe gazep
me flamur më mbuloj nana n'djep
i rritu me kangen un tela t'sharkies
dashni per Shqipnin kam prej f'mijnis
me pushk n'dor vatanin e ruj e sa tkem jet nuk shkel kam e huj
-ILIRET-
esht nje qiell qe na bashkon
e nje diell qe na burnon
esht nje gjuh qe flasim tane
e nje tok qe thrrasim nane -2X-
Xhamadani vija vija
o esht Kosova
o esht Shqiperia
rreh si zemer qiftelia
o sa e madhe esht shqiperia

-GOLD AG-

me lot vajtoj per ty vendi jem
vargun e kom Naim e Migjen
un jam n'kete tok ska tjeter mbret
se len shqiponja folen e vet
besa e burrit,pesha e gurit
jeten e japim n'emer te flamurit
Lirin e kemi ma tmadhen shpres
knojm luftojm krejt besa bes
vdesim te tan se falim kurr
nuk esht kjo tok per ty o kaur
verat e mija tradit e shqiptare
i mesova kur ti sum dhe abetare
inati per ty mu ka mbjell mish
se kshtu um kan msu bab, e babgjysh
pak jetojm e vdesim me nder
qe liri t'gzojn brezat e tjer
lojen e vjeter mos e perdor kete her
se forca e jote deshiren s'tma merr
me pushk ne dor luftojm n'mejdan
ja SHQIPRI ETNIKE,ja ska ma ballkan.

-ILIRET-

rruges sime per Shqipni
m'ka percjell nje Drin i Zi
dhe u nisa per me ardhe
porsi vala e drinit bardhe -2X-

-Xhamadani vija vija
o esht Kosova
o esht Shqipria
rreh si zemer qiftelia
o sa e madhe esht Shqipnia -5X-

DËRGOI:
INFO
Këngën e kompozoi Zef Çoba, ndërsa autorë të fjalëve të tekstit janë Alfred Capaliku & Gold AG.