TEKSTESHQIP
Kënga Magjike 2006
Viti 2006 shenon sukses ne cilesine e kengeve pjesemarrese si dhe ne transmetimin televiziv te Festivalit “Kenga Magjike”. Faza e Pare, xhiruar ne ambientet e Resort Tropikal ne Durres, njohu 44 kenge. Ndersa netet gjysemfinale dhe ajo finale, ne 17, 18 dhe 19 Nentor, transmetohen “live” njeherazi ne Tv Klan, RTV21, MRT Kanali2 (Maqedoni), Balkanika Music Television (Bullgari) dhe NRG Radio. Ne finale mberrijne 19 kenge dhe edicionin e 8-te e fiton Armend Rexhepagiqi me kengen “Kur dashuria vdes”. Presidente jurie eshte Lindita Theodhori e cila rikthehet pas 11 vitesh ne skene. Nje nga kulmet dhe surprizat e mbremjes eshte Sajmir Pirgu, tenori shqiptar me fame boterore. Pirgu – nxenes i Pavarotti-t, kendon arien “Nessun Dorma” dhe me pas ne duet me kantautorin Gjebrea, kendojne kengen “Zotit”. Publiku i Pallatit te Kongreseve duartroket gjate.


1 - Çmimi I Interpretimit
Ledina Çelo - Jemi Të Huaj

2 - Çmimi I Kritikës
Armend Rexhepagiqi - Kur Dashuria Vdes

3 - Kantautori Më I Mirë
West Side Family - Në Krahët E Tua Do Jem

4 - Çmimi I Publikut
Ermal Fejzullahu - Goca Nga Tirana

5 - Çmimi I Internetit
Ermal Fejzullahu - Goca Nga Tirana

6 - Best Hip-Hop
Rovena Dilo & Produkt 28 - Fama

7 - Magjia E Parë
Berkan - Një Në Një Milion

8 - RTV 21 - RTV 21
Kaltrina - Do Të Them Po

9 - Best Group
Burn - Qëndro Pranë

10 - Çmimi Diskografik
Orinda Huta - Nisu, Arratisu

11 - Tendence
Ronela Hajati & Orgesa Zaimi - Requiem

12 - Etno-Muzikë
Çiljeta - S'ke Ku Vete

13 - Kënga Stil
Teuta Kurti - Jeto Me Bugin

14 - Melodi
Yllka Kuqi - Më Merr

15 - Best Dance
Besa Kokëdhima - Tani Të Dua

16 - Jon Production
Erinda Dhima - Flakë

17 - Best Feat
Kastro Zizo, Besmir Metani & Sanches - Party

18 - Çesk Zadeja
Eneida Tarifa - Rreth Zjarrit Tënd

19 - TV Klan
Rona Nishliu - Shenja

20 - Kënga Hit
NRG Band - Luja Bab LujaJuria:
Lindita Theodhori
Monika Kryemadhi
Xheraldina Vula
Gentiana Ismajli
Jean Philippe Favreau
Riza Cerova
Alfred Kaçinari
Arian Cani
Pandi Laço
Geri Selenica
Ilir BibolliUdheton serish drejt Kosoves cmimi i pare i festivalit “Kenga Magjike 2006” bashke me kantautorin Armend Rexhepagiq dhe “Kur dashuria vdes”. Ndersa nga piket e 39 kengetareve, Ledina Celo dhe West Side Family jane fituesit e cmimit te dyte dhe te trete te festivalit
Nese edicionin qe shkoi “Kengen Magjike“ e pushtoi “Uragani Genta” kete fituesi udhetoi serish drejt Kosoves, por tanime tek i munguari prej vitesh ne skenen shqipatre, kantautori Armend Rexhepagiq fiton trofeun e me te mirit ne skenen e Pallati i Koncerteve. Dhe ja “Kur dashuria vdes“ mund edhe te fitosh cmimin e pare ne “Kenga Magjike 2006“. Kantautori kosovar Rexhepagiq ndonese i emocionuar nuk mundi te mos thoshte, “Jam njeriu me i pasur ne bote qe kam kaq shume kolege qe me duan dhe me vleresojne. Ende kam dyshime ne e kam merituar kete fitore“. Kjo pasi sikunder eshte trumbetuar pergjate gjithe kesaj kohe nga organizatoret e festivalit, jane shijet dhe piket e vet kengetareve ata qe percaktojne fituesin e “Kenges Magjike“. Ndersa Ledina Celo dhe West Side Family ne saje te vlersimeve dhe pikeve te 39 kengetareve jane fitues te cmimit te pare dhe te dyte te festivalit. Nuk ka nje cek per fituesin, por per tre cmimet e para, Super Sonic mundeson nje klip. Ndersa fitusi i cmimit te pare, Armend Rexhepagiq pas suksesit do te mund te udhetoje per 5 dite pushime, mundesuar nga Sava Tours. Emocione gare dhe parade kengetaresh nen petkun e stilistit Joni Peci, ka ditur mjaft mire te servire ne tri nete edicioni i 8-te i festivlit “Kenga Magjike 2006“. Mirepo ai “uragan“ qe u pagezua me emrin Genta edicionin e shkuar, nuk kish se si te humbte forcen e tij pergjate nje viti, ndaj edhe qe “Nuk dua tjeter“ e Genta Ismajli ajo qe celi finalen e madhe te cmimeve te Kenges Magjike 2006. Te ftuarit pergjate neteve nuk kane qene te shumte, pasi magjia me e madhe duhet te shkonte ne mbremjen e madhe, galane e madhe te cmimet mbreme. Eshte bere e udhes qe ne kesi evenimentesh, i pari vjen imazhi i kengetareve qe ngjiten ne skene pra look-u, pasi nje pjese e tyre mund edhe te mos jene fare kengetare.
Image 114079
Image 114345
  • Kënga Magjike 2006
  • Viti: 2006
  • 17/11/2006 - 17/11/2006
  • Pallati i Kongreseve
  • Prezantuesit: Ardit Gjebrea
  • TV: TV Klan
  • Radio: Radio Klan