TEKSTESHQIP

Kripmjaltezat
Kenga E Pemes
Lyrics
(Feat. Klea Huta, Leonard Bombaj & A. Xhaxhaj)

Sa e gjate rruga per ne shtepi,
Megjithese ka diell prape eshte gri.
Klea! Klea!
Pse je zverdhur,ti cfare ke?
Hajde shpejto te shikosh atje!
Ate lule qe prume dje
Per cudi nuk ishte me atje .
Nuk e di,jo nuk e di
Por do kete ndodhur ndonje cudi.
Obo bo bo bo cfare tmerri i zi
Do ten a mbysi nje nga nje .
Me ca dege te medhaja
T’I shikosh ,te ze hataja .
Neper nxenes ajo I ka hedhur,
Qafen edhe trupin ua ka sperdredhur.
Dale,dale na sqaro njecike.
Hajde shpejto ikim se kam shume shume frike
Cfare te them tjeter ,cfare te them tjeter
Lulja ishte bere e madhe sa nje peme.
PEMA:Isha lule neper male
Kisha gjethe dhe petale,
Kisha ngjyra,kisha ere
Permbi bore sillja pranvere
Por nje dite se nga u shfaqet ju
Me keputet dhe me prute ketu.
Dhe nga pluhurat dhe motoret
Gati frymen desh ma moret
Refreni
Dielli,ajri edhe deti
I dhane shpirt ketij planeti.
Dhe natyres I dhane gjelberim
Dhe keshtu e zuri fillin jeta.
Juve prinder qe na rritet
Me dashuri me shume se veten.
Me c’te drejte e vrisni token tone.
Atehere ju perse na I dhate jeten ?
PEMA:Me plaket,me deformuat,
Femijerine ma shkaterruat.
Per zerin tim kam shume mall
Kur kendoja la la la la
Ka nje trup me rrenje te trasha
Neper tjegulla neper derrasa
Te gjithe shkollen ka pushtuar
Zgjat e zgjat ska te mbaruar,
Ne tavan, ne cati, I ka varur ca femije,
Sikur jane molle e kajsi, tmerr I zi!
Nuk e di ku do ti fusi, por kam frike se do ti mbysi,
Hajde zhdukemi me vrap se do vij dhe do na kap!
Erdhi! Erdhi! Erdhi!
PEMA: Gjethe, letra edhe Plehra, Kalbesira edhe ferra,
Cfare skam pare, dhe cfare skam ngrene,
Me keto dege, e me keto rrenje,
Ju me zgjatet, Ju me shkaterruat,
Ju per mua fare nuk menduat,
Dhe tani me hir a me pahir,
Une per jus do kem meshire.
Mbyllni Fabrikat! Na mbyten Plehrat! Na moret Frymen!
Refreni
Dielli,ajri edhe deti
I dhane shpirt ketij planeti.
Dhe natyres I dhane gjelberim
Dhe keshtu e zuri fillin jeta.
Juve prinder qe na rritet
Me dashuri me shume se veten.
Me c’te drejte e vrisni token tone.
Atehere ju perse na I dhate jeten ?