Më mbaj mend (për 1 muaj)

Rosela Gjylbegu - Këputa Një Degë Dafine (Feat. Renis Gjoka)  Lyrics

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.7 / Votuan:  14

Degën e dafinës e lëkundi
krahu i një zogu n’agim.
Me një gjeth në buzë unë fërshëllenja
këngët që i zgjonte vetë pranvera.

[Refreni]
Në qiellin tonë prej gjakut tonë bleron ti.
Jo nuk bleron por lulëzon dafinë.
Ne deshëm vetëm të lulëzonte kudo jeta.
Të katër stinët i kish’ gjithmonë ajo të blerta.

Dhe si dhuratë dafinë në jetën tonë s’kërkuam.
Nga gjaku i vet (derdhur) mbi k’të tokë (ato) lulëzuan.
Në ditë me diell dhe kohë kur vetëtinë
ti rritesh rritesh lulëzon dafinë.

Blerimi yt blerim rinor në përjetësi.
Dafinë e bukura kunorë e thurrur për lirinë.
E veshur me blerime plot kjo tokë
agimet pret agimet vetë i zgjon.

Degën e dafinës e lëkundi
flladi i veriut dhe në jug.
Ditët i përcjellin njëra-tjetrës
gazin e pranverave të jetës.

[Refreni]


Ky tekst u dërgua nga  namik


Nuk kemi video për këtë këngë.


Rosela Gjylbegu
Featuring: Renis Gjoka
Publikimi: 01/10/2010
Muzika: Limoz Dizdari
Teksti: Xhevahir Spahiu


Rosela Gjylbegu - Këputa Një Degë Dafine
Linku i videos në YouTube:
Në TeksteShqip janë rreth 100.000 këngë me videoklip dhe afërsisht 40.000 këngë të tjera që nuk kanë një videoklip në Youtube. Stafi i TeksteShqip shton çdo ditë video të reja, por është e mirëpritur ndihma e kujtdo që arrin të gjejë një videoklip që mungon, apo një version më të mirë sesa klipi që mund të jetë aktualisht në TeksteShqip.

KUR PRANOHET NJË VIDEO E DËRGUAR:

Për verifikimin nga stafi mund të duhen pak minuta deri në disa orë, por garantojme që gjithsesi verifikimi do të kryhet brenda 24 orësh.

VIDEO E DËRGUAR NUK U PRANUA?

Një video e dërguar nuk do të pranohet nga stafi i TeksteShqip nëse:
1. Video e dërguar është fshirë ndërkohë nga YouTube ose është e padisponueshme.
2. Video nuk i përket këngës "Këputa Një Degë Dafine".
3. Video është e këngës "Këputa Një Degë Dafine", por nuk këndohet nga Rosela Gjylbegu.
4. Video që kemi në TeksteShqip, është më cilësore se ajo e dërguar.
5. Video që kemi në TeksteShqip, është zyrtare, ndërsa ajo e dërguar, jo.


Më Shumë Këngë Nga Rosela Gjylbegu:


Komente 0