Sabri Fejzullahu
Sabri Fejzullahu
Sabri Fejzullahu
  • Vendlindja:
  • Podujevë
  • Jeton në
  • Prishtinë
  • Mosha:
  • 79 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 16 Shtator 1944
  • Horoskopi:
  • ♍ Virgjeresha
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Sabri Fejzullahu është këngëtar shumë i njohur. Sabriu ka marrë epitetin e këngëtarit “avangardë” kosovarë, sepse qysh herët dëgjojë Beatles, Toto Kotunjo, Adriano Celentano nga të cilët u frymëzua, e Rolling Stones. Ai ishte i pari që solli frymën e muzikës moderne në Kosovë. Kënga e tij e parë qe e ka këndu për Radio Televizionin e Prishtinës në vitin 1967, profesionalisht me orkestrën e madhe simfonike. Ajo këngë quhej “Tash jo”. Kjo është kënga e parë profesionalisht e tij. Ndërkaq ka filluar që të këndojë që në klasën e parë fillore. Por,ka kënduar në kosh të kallamboqit (misrit) kur ishe fëmijë. E ka pasur një kosh me misër apo me kallamboq në oborr të shtëpisë. Ai u futke aty sepse i vinte turp me pa miqtë, mysafirët duke kënduar aty dhe këndonte. Kryesisht këndonte këngë që i ka dëgjuar nëpër radio, pra këngë që i kanë kënduar të tjerët. Pastaj kur u bë në moshën e adoleshencës në vitin 1964 filloi të këndojë atë çka këndonin Beatles, Rolling Stones. Filloi me ecë me kohën që nga atëherë. Por, ashtu sikurse të gjithë artistët frymëzohen prej dikujt edhe ai i ka marrë si mostër ata, pra Beatles dhe pastaj pak më vonë, viteve 1965-66 ka filluar që ta dëgjojë shumë “kanzonën” (këngën) italiane. Psh Adriano Celentano, Giani Morandin, Minën, Don Bakin pastaj Tom Jones, Toto Kotunjo, BJ e kështu me radhë, e që ka qenë avangardë në atë kohë. Por, natyrisht ka kënduar shqip, se i babës Hazir e i nënës Zyhraje, por intencat e tij ishin që mos të mbes gjithmonë bari i deleve. Unë kam lindur në Podujevë. Familja e. Pra nuk kishte dëshirë që t’i ruaj delet dhe lopët dhe kisha dëshirë që të ecë me kohën, me civilizimin dhe kisha dëshirë që të marrë gjithçka ishte e mirë si shqiptarë natyrisht. Ai ka studiuar për aktor në vitin 1967. Profesori i tij i nderuar Akil Koci, i cili e ligjëronte muzikën, sepse ata përpos lendeve profesionale që kishin, interpretimin, diksionin, lëvizjen skenike, historinë e artit, historinë e letërsisë shqipe pjesën e parë dhe të dytë, kishin edhe lëndën e muzikës. Aty e dëgjojë duke kënduar në korridor. Unë atëherë për rininë e Podujeves ishte shumë i njohur sepse ka qenë njëri prej themeluesve të parë të grupit orkestral vokalo – instrumental, “Edisonët”, kështu quheshin në atë kohë, bashkë me Shpend Bajramin, Bujko Gami djali i Malo Gamit, Hilmi Statovci, Adnan Sylejmani dhe ai si solist vokal. Dmth ai këndonte nëpër këto ballo që mbaheshin në Podujevë tek kjo ndërtesa e ish UNMIK-ut, por atëherë ishte e armatës jugosllave në të cilën ishte një pishinë dhe ai këndonte me grupin aty. Ai të premteve dhe të shtunave ka kënduar aty gjithmonë për rininë në vitet 64, 65, 66. Pra, eshte themeluesi i parë i grupit vokalo instrumental ndër shqiptarët edhe në Kosovë edhe në Shqipëri edhe ne Maqedoni.

Po në vitin 1967/68 filloi menjëherë në Akordet e Kosovës. Në vitin 1967 e zuri vendin e dytë me “Dhimbtë krenare” me muzikë dhe orkestrim të Tomor Berishës dhe teksti i Ruzhdi Fejzullahut, vëllait tij të ndjerë. Pastaj nga ai vit ai filloi të marrë pjesë dhe që nga ajo kohë jam shpërblyer 18 herë me shpërblime nga “Akordet e Kosovës”, kryesisht shpërblime të publikut. Në atë periudhë ka punuar këngët e njohura, hite si; “Pranvera në Prishtinë”, “Të fala nga Prishtina”, “Digju digju shpirti i imë”, “Buzë liqenit”, etj, pra 18 herë. Në vitin 1993, muzika e lehtë ajo muzika zbavitëse që këndonte ai nuk u dëgjonte fare sepse Kosova ishte në okupim e sipër. Një koleg i atij, me emrin Ejup Rexha, këndonte këngë popullore dhe shkonte të këndonte nëpër dasma. Ai këndonte nëpër dasma bashkë me Naim Abazin dhe Mihrije Brahën dhe ata e kanë marrë ate. Ata për ate janë njerëz shumë të mëdhenj, miq shumë të mirë dhe koleg të çmuar që ai respektonë shumë. Ky Ejup Rexha i tha bëhu gati diku në orën 5 pasdite do të vijë para dere të marrë dhe të shkojmë në një dasmë. I tha “sa i kërkon”, i ka thene “50 marka” sa për ta siguruar bukën edhe pse ishte emër dhe mbiemër i madh i muzikës por që kjo kënga e tij nuk dëgjohej, dëgjohej kënga tjetër. Ishte një radio që quhej “Radio Selavi” që funksiononte e në të cilën lansohej një muzikë tjetër. Nuk erdhi të merrte edhe pse priti tri orë para dyerve të shtëpisë se tij.Në vitin 2000, në një ekip Sabriu, Sinan Vllasaliu, Adelina Ismajli, etj shkuan bashkë me Eurokoha në një koncert në Londër dhe në tërë Europën. I takon gjeneratës së vjetër të këngëtarëve i cili ka arritur që edhe në kohën e re të zë vendin e vet në muzikën argëtuese të Kosovës, por edhe më gjerë. Ka fituar 18 "Okarina të Arta" në "Akordet e Kosovës", ka incizuar mëse 800 këngë, ka marrur pjesë në shumë festivale dhe ka fituar shpërblime, brenda dhe jashtë vendit. Ka bashkëpunuar gjithmonë me kompozitorët më të mirë të vendit. Sabriu ka luajtur në disa TV- dhe video-filma. Ndër të tjerë ai luajti me Ibrahim Krajkovën "Lecin" dhe Rasim Thaqin "Cimën". Ai luajti edhe në serialet "Kur pranvera vonohet" dhe "Autobusi". Po ashtu edhe në TV-komedinë "Qesh e ngjesh" me Xhevat Qenën, Leze Qenën, Ali Ahmetin dhe Adem Mikullovcin. Në filmografinë e tij gjenden mbi 20 filma, shumica të zhanrit komedi. Karakteristikë e xhirimeve filmike të këngëve të Sabriut është përdorimi i tyre për të fuqizuar këngën që ai këndon. Këtë ai e arrin duke e injoruar kamerën dhe në momente të caktuara e përdorë atë për t´iu drejtuar shikuesit. Zakonisht këto momente janë të shkurta dhe ndodhin gjatë ngritjes së zërit.

Në Qershor 1984, Sabri Fejzullahu merr pjesë në Akordet E Kosoves 1984 me këngën "Të Fala Nga Prishtina".

Në Qershor 1984, Sabri Fejzullahu merr pjesë në Akordet E Kosoves 1984 me këngën "Gjuetari".

Në Dhjetor 1992, Sabri Fejzullahu merr pjesë në Festivali i 31-të në RTSH me këngën "Zemer E Plagosur".

Në Dhjetor 1993, Sabri Fejzullahu merr pjesë në Festivali i 32-të në RTSH me këngën "Pema E Lirisë".

Në vitin 1993, Sabri Fejzullahu publikon albumin "Pak Drite".

Në vitin 1994, Sabri Fejzullahu publikon albumin "Sabri Fejzullahu".

Në vitin 1997, Sabri Fejzullahu publikon albumin "Këndoj Për Kohën".

Në Dhjetor 1998, Sabri Fejzullahu merr pjesë në Festivali i 37-të në RTSH me këngën "Ta Mbyllim Derën".

Në Dhjetor 1999, Sabri Fejzullahu & Ledina Çelo marrin pjesë në Festivali i 38-të në RTSH me këngën "Ma Ke Prishe Gjumin E Nates".

Në vitin 2000, Sabri Fejzullahu publikon albumin "Ma Ke Prish Gjumin E Nates".

Në vitin 2001, Sabri Fejzullahu publikon albumin "Merrma Shiun E Prishtines".

Në vitin 2003, Sabri Fejzullahu publikon albumin "Lot Tu Befsha".

Në Shtator të vitit 2004, Sabri Fejzullahu publikon albumin "Shërbtor I Këngës".

Në Dhjetor 2004, Sabri Fejzullahu merr pjesë në Zhurma Show 2004 me këngën "Pse S'të Thashë Të Dua".

Në vitin 2006, Sabri Fejzullahu publikon albumin "Moj E Mira E Diaspores".

Në vitin 2007, Sabri Fejzullahu publikon albumin "Plot Rini Plot Dashuri".

Më datë 24 Nëntor 2008, Dafina Kastrati publikon videoklipin "Dua T'jetoj", në bashkëpunim me Sabri Fejzullahu.

Më datë 24 Nëntor 2008, Dafina Kastrati publikon videoklipin "I Want To Live", në bashkëpunim me Sabri Fejzullahu.

Në vitin 2008, Sabri Fejzullahu publikon albumin "Po Me Leshon Takati".

Në vitin 2008, Sabri Fejzullahu publikon albumin "Çika E Ulpianës".

Më datë 9 Tetor 2009, Sabri Fejzullahu & Sinan Vllasaliu publikojnë videoklipin "Nostalgjia".

Në vitin 2009, Sinan Vllasaliu, Sabri & Ermal Fejzullahu publikojnë albumin "Vajza E Klubave Të Natës".

Në vitin 2010, Sabri Fejzullahu publikon albumin "Kafe Muhabet".

Më datë 23 Gusht 2011, Sabri Fejzullahu publikon videoklipin "Aeroporti". Me këtë këngë, Sabri Fejzullahu merr pjesë në Zhurma Show 2011 në vitin 2011.

Më datë 22 Shkurt 2012, Sabri Fejzullahu publikon videoklipin "Ilaci Im", në bashkëpunim me Vjollca Haxhiu. Me këtë këngë, Sabri Fejzullahu merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 11 në vitin 2012.

Më datë 19 Dhjetor 2012, Sabri Fejzullahu publikon videoklipin "Naten E Mire".

Në vitin 2012, Sabri Fejzullahu publikon albumin "Ku Je Me Kend Je".

Më datë 15 Janar 2013, Sabri Fejzullahu publikon videoklipin "Nuk Harrohet". Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Në vitin 2013, Sabri Fejzullahu publikon albumin "E Jeta Shkon".

Në vitin 2013, Sabri Fejzullahu & Shyhrete Behluli publikojnë albumin "Sabri Fejzullahu & Shyhrete Behluli".

Më datë 30 Prill 2015, Sabri Fejzullahu & Sinan Vllasaliu publikojnë videoklipin "Shqiperi Etnike". Muzika e këngës u punua nga Alban Furtuna, teksti u shkrua nga Arsim Bunjaku. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 20 Korrik 2015, Sabri Fejzullahu publikon videoklipin "Zjarr Ne Shi".

Më datë 10 Tetor 2015, Sabri Fejzullahu & Ermal Fejzullahu publikojnë videoklipin "Nostalgjia 2015". Me këtë këngë, Sabri Fejzullahu & Ermal Fejzullahu marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 15 në vitin 2016.

Më datë 21 Prill 2016, Sabri Fejzullahu publikon videoklipin "Sevdaja". Muzika e këngës u punua nga Nexhat Mujovi (Wirusi), teksti u shkrua nga Arsim Bunjaku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Nexhat Mujovi (Wirusi). Videoklipi u prodhua nga XL Films.

Më datë 17 Qershor 2016, Sabri Fejzullahu publikon videoklipin "Loje Pas Shpine". Muzika e këngës u punua nga Nexhat Mujovi (Wirusi), teksti u shkrua nga Arsim Bunjaku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Nexhat Mujovi (Wirusi). Videoklipi u prodhua nga EMF Creative.

Më datë 10 Dhjetor 2016, Sabri Fejzullahu publikon videoklipin "Lamtumire".

Në vitin 2016, Sabri Fejzullahu publikon albumin "Xhamat E Thyer".

Më datë 14 Janar 2017, Sabri Fejzullahu publikon videoklipin "Jam Shum Keq". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Kreshnik Avdiu, ndërsa orkestrimi u realizua nga Artan Mezini (Arti Rec). Videoklipi u prodhua nga kompania Imagine Films.

Më datë 9 Maj 2017, Sabri Fejzullahu publikon videoklipin "Tradhetar". Muzika e këngës u punua nga Valter Beqo, teksti u shkrua nga 2 Step, ndërsa për orkestrimin u kujdes Valter Beqo. Videoklipi u prodhua nga Imagine Films.

Më datë 12 Qershor 2017, Sabri Fejzullahu publikon videoklipin "Albanese".

Më datë 1 Dhjetor 2017, Sabri Fejzullahu publikon videoklipin "Ti 2017". Muzika e këngës u punua nga Valter Beqo, teksti u shkrua nga 2 Step, ndërsa për orkestrimin u kujdes Valter Beqo. Videoklipi u prodhua nga EMF Creative.

Më datë 24 Dhjetor 2017, Sabri Fejzullahu publikon videoklipin "Shihemi". Videoklipi u prodhua nga EMF Creative.

Më datë 17 shkurt 2018, në Klan Kosova TV u organizua koncerti i 50 vjetorit të karrierës së Sabri Fejzullahut, nën drejtimin artistik të Florent Boshnjakut e dirigjent Alfred Kaçinari.

Më datë 10 Maj 2018, Magic4 publikojnë videoklipin "Aisha Dashnia", në bashkëpunim me Sabri Fejzullahu. Muzika e këngës u punua nga Pirro Çako, ndërsa për orkestrimin u kujdes Edlir Begolli.

Më datë 17 Qershor 2018, Sabri Fejzullahu publikon videoklipin "Te Pershendes". Muzika e këngës u punua nga Kreshnik Avdiu, teksti u shkrua nga Kreshnik Avdiu, ndërsa për orkestrimin u kujdes Ardian Kastrati. Videoklipi u prodhua nga MProduction.

Në vitin 2018, Sabri Fejzullahu publikon albumin "50 Vjet Të Arta".

Më datë 24 Tetor 2018, Sabri Fejzullahu publikon videoklipin "Urime Shpirti Jem". Muzika e këngës u punua nga Kreshnik Avdiu, teksti u shkrua nga Kreshnik Avdiu, ndërsa për orkestrimin u kujdes Ardian Kastrati. Videoklipi u prodhua nga MProduction.

Më datë 23 Dhjetor 2018, Morena Taraku publikon videoklipin "Dashni", në bashkëpunim me Sabri Fejzullahun. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 11 Janar 2019, Sabri Fejzullahu publikon videoklipin "Nuk Te Njoh". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Kreshnik Avdiu. Videoklipi u prodhua nga kompania MProduction.

Më datë 15 Shkurt 2019, Sabri Fejzullahu publikon videoklipin "Shqipe", e cila vjen në prag të 11 vjetorit të pavarësisë së Kosovës. Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Kreshnik Avdiu. Videoklipi u prodhua nga kompania MProduction.

Më datë 12 Prill 2019, Sabri Fejzullahu publikon videoklipin "Dashnija Ime". Muzika e këngës u punua nga Irkenc Hyka, teksti u shkrua nga Petro Xhori, ndërsa për orkestrimin u kujdes Irkenc Hyka & Dj Jojo. Kënga është vizualizuar edhe me klip, xhirimet e të cilit janë kryer në Prishtinë nga kompania MProduction.

Në Maj 2019, Sabri Fejzullahu merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 2019 me këngën "Shqipe".

Më datë 18 Maj 2019, Sabri Fejzullahu publikon videoklipin "Zemren Gure". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Kreshnik Avdiu, ndërsa orkestrimin e ka bërë Drinor Berisha. Videoklipi u prodhua nga kompania Imagine Films dhe xhirimet janë kryer në Prizren.

Më datë 20 Shtator 2019, Sabri Fejzullahu publikon videoklipin "Kallem". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Kreshnik Avdiu.

Më datë 12 Tetor 2019, Sabri Fejzullahu publikon videoklipin "Pranvera Në Prishtinë (Remake)". Orkestrimi i këngës u punua nga Ardian Kastrati. Videoklipi u prodhua nga kompania MProduction.

Më datë 30 Tetor 2019, Sabri Fejzullahu & Land Korçari publikojnë videoklipin "Kam Merak". Kënga është punuar në të githë komponentet e saj nga Adrian Hila.

Më datë 31 Korrik 2020, Sabri Fejzullahu publikon videoklipin "Edhe Nje Here". Muzika e këngës u punua nga Cricket, ndërsa teksti u shkrua nga Yll Limani. Produksioni audio u realizua nga Cricket.

Më datë 28 Shtator 2020, Sabri Fejzullahu publikon videoklipin "Dy Zemra", në bashkëpunim me Hekin. Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Kreshnik Avdiu. Videoklipi u prodhua nga kompania Urban Graphics.

Më datë 10 Tetor 2020, Sabri Fejzullahu publikon videoklipin "Per Dashurine". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Pirro Çako.

Më datë 20 Mars 2021, Sabri Fejzullahu publikon videoklipin "Vula E Dashurise". Muzika e këngës u punua nga Nexhat Mujovi (Wirusi), teksti u shkrua nga Ilir Berani, ndërsa për orkestrimin u kujdes Nexhat Mujovi (Wirusi). Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 4 Shtator 2021, Ekrem Gj publikon videoklipin "Për Ty", në bashkëpunim me Sabri Fejzullahun.

Më datë 5 Nëntor 2021, Sabri Fejzullahu publikon videoklipin "Djali Nga Prishtina". Muzika e këngës u punua nga Edlir Begolli, teksti u shkrua nga Ilir Berani, ndërsa për orkestrimin u kujdes Edlir Begolli.

Më datë 18 Dhjetor 2021, Sabri Fejzullahu publikon videoklipin "Dashni", në bashkëpunim me Nogën.

Më datë 13 Maj 2022, Gili & Sabri Fejzullahu publikojnë videoklipin "Bon Be". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Ilir Berani, ndërsa orkestrimi u realizua nga Ardian Kastrati. Videoklipi u prodhua nga kompania BUG Production.

Më datë 29 Tetor 2022, Sabri Fejzullahu publikon videoklipin "Jeta Pa Ty". Muzikën dhe orkestrimin e këngës e punoi Nexhat Mujovi (Wirusi), ndërsa tekstin e shkroi Ilir Berani. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 1 Korrik 2023, Sabri Fejzullahu publikon videoklipin "Gacë E Mlut". Muzikën dhe orkestrimin e këngës e punoi Besnik Qaka, ndërsa tekstin e shkroi Arben Beha. Videoklipi u prodhua nga kompania MProduction.

Më datë 19 Gusht 2023, Sabri Fejzullahu & Sabriano JR publikojnë videoklipin "Ti Je Unë". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Kreshnik Avdiu, ndërsa orkestrimi u realizua nga Ardian Kastrati.

Më datë 23 Tetor 2023, Sabri Fejzullahu publikon videoklipin "E Ndaluar". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Arsim Bunjaku, ndërsa orkestrimi u realizua nga Nexhat Mujovi (Wirusi).

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Sabri Fejzullahu »

Komente 31