TEKSTESHQIP
VFM 2011
Shpërblimet e VFM 2011 u ndanë në disa kategori. Në konkurencen e meshkujve Genc Salihu me këngën "Rugëve", doli më i miri, ndërsa në atë të femrave më e mira e festivalit doli Argjentina Ramosaj. Në kategorin e grupeve, grupi "Blla Blla Blla", në atë të zhandrit Pop-Folk më e mira ishte Arbërija e Hadergjonajve. Në kategorin e zhandrit Pop, dueti Vedat Ademi dhe Rrezarta Shkurta moren çmimin e parë. Çmimi për reperët, kategori e futur si Rap Hip-Hop shkojë në duar të fuzionit Tingulli i Trentë dhe Flori. Në kategorin e artistëve "Best R'n'B' Artist" shembullor ishin Dafina Zeqiri dhe Ledri. Si duet më i mirë u zgjodhen Vedat Ademi dhe Rrezarta Shkurta. Çmimi për artist të rinjë "Best New Artist" iku në duar të realizuesve Dafina & MC Kresha – Delicious. Çmimi për "Vot e Youtube's" i mbledhi kënga "Origjinale" e realizuar nga treshja Aurela Gaçe, dr. Flori dhe Marsel. Për nga stili i videogjenetikës, u dallua Dafina Zeqiri ndërsa për regji Genc Salihu. Për stilin e performances Besa Kokërdhima e, për çmimi e karrierës, Haki Misini. Për organizator shembullorë dolen TDS & Nora Istrefi, ndërsa shkëlqësia e vitit ishte Genc Salihu.

Për nga ana teknike, VFM 2011, ishte dukshëm në nivel më të lartë se festivalet e parardhës, si për nga organizimi i tij, po ashtu edhe nga pjesëmarrja e video copave të këngëve të ekranizuara.

Lista e Plote e Fituesve:

Video Spoti më i mirë në konkurrencën e Meshkujve
Genc Salihu - Rrugeve
BEST FEMALE VIDEO
Argjentina Ramosaj - Perfekt

Video Spoti më i mirë në konkurrencën e Grupeve
Blla blla blla - Kujt I bie

Video Spoti më i mirë i zhanrit Pop Folk
Alberie Hadergjonaj - Kur nuk shkon nuk shkon

Video Spoti më i mirë i zhanrit POP
Vedat Ademi ft Rezarta Shkurta - Dua te iki larg

Video Spoti I zhanrit Rap Hip – Hop
Tingulli I trent ft. Flori - Ani ani syn

Video Spoti më i mirë i zhanrit Rock
Genc Salihu - Rrugeve

Video Spoti më i mirë në konkurrëncën RnB
Dafina Zeqiri ft. Ledri - Ti pom pelqen

Video Spoti më i mirë duet
Vedat Ademi & Rrezarta Shkurta - Dua te iki larg

Video Spoti më i mirë në konkurrencën Best New Artist
Dafina Rexhepi ft Mc Kresha - Delicious

Video spoti me regjinë më të mirë
Genc Salihu- Rrugëve

Video spoti me perfomancën më të mirë
Besa Kokëdhima - Kalorësi I natës

Video spoti me styling më të mirë
Dafina Zeqiri ft Ledri- Po më pëlqen

Çmimi për video spotin më të votuar në YOUTUBE
Aurela Gaçe ft Dr.Flori & Marsel – Origjinale me - 5,139,294 klikime

Çmimi për karrierë
HAKI MISINI

Çmimi i organizatorit shkon për
TDS & Nora Istrefi - Ka je

VIDEO SPOTI MË I MIRË I VFM`11
Genc Salihu - RrugeveDrejtuesit e këtij evenimenti kanë bërë të ditur se “për shkak të korrektësisë dhe transparencës”, 'VideoFesti' muzikor 2011 kësaj radhe ka vendosur përgjegjësinë kryesore për përzgjedhjen e nominimeve dhe fituesve t'ia besojë një produksioni me renome botërore.
Në bazë të propozimeve të zyrtarëve të lartë të MTV nga Londra përzgjedhjen definitive të spoteve të nominuara në të gjitha kategoritë, sikurse me vonë edhe shpalljen e fituesve, do ta bëjë produksioni “US3 Production” nga Londra në krye me drejtorin menaxhues Ashley Cowen.
Kompania në fjalë tashmë ka bërë ngushtimin paraprak të listës nga afro 150 video spote, të cilët ishin zgjedhur nga bordi i VFM në bashkpunim me KTV-në.
Videospotet muzikore të nominuara sipas kategorive janë:


NOMINIMET PËR SPOTIN MË TË MIRË NË VFM 2011
1.BEST MALE VIDEO
Andos - Vetebesimi
Besart Halimi - Ti nuk me ndjen
Bertan Asllani ft. Big D - Shume loë
Genc Salihu - Rrugeve

2.BEST FEMALE VIDEO
Leonora Jakupi - Koha s'na fal
Argjentina Ramosaj - Perfekt
Besa Kokedhima - Kaloresi I nates
Tuna - Pse jo

3.BEST GROUP VIDEO
Troja - Mbreteresha kohe
The freelancer - Father
Energy Band - Me gaz e lot
Blla blla blla - Kujt I bie

4.BEST POP-FOLK VIDEO
Alberie Hadergjonaj - Kur nuk shkon nuk shkon
Edona Llalloshi - Dilema
Gili - Zemer
Teuta Selimi - Miqt e mi

5.BEST POP VIDEO
Adelina Berisha - On Air
Argjentina Ramosaj - Perfekt
Besa Kokedhima - Kaloresi I Nates
Vedat Ademi ft Rezarta Shkurta - Dua te iki larg

6.BEST HIP HOP VIDEO
Mc Kresha - Lej flleshat
Skillz - Bone veq per mu
Tingulli I trent ft. Flori - Ani ani syn
TDS ft. Nora - Ka je

7.BEST ROCK VIDEO
Andos - Vetebesimi
Genc Salihu - Rrugeve
Troja - Mbreteresha kohe
The freelancers - Father

8.BEST RnB VIDEO
Elvana Gjata ft. Fugga - Mamani nejen
Dafina Zeqiri ft. Ledri - Ti pom pelqen
Jehona Sopi - work it girl
Tuna - Pse jo

9.BEST DUET VIDEO
TDS & Nora - Ka je
Aurela Gaqe & Dr. Flori & Marseli - Origjinal
Vedat Ademi & Rrezarta Shkurta - Dua te iki large
Dafina Zeqiri & Ledri - Ti pom pelqen

10.BEST VIDEO
Vedat Ademi & Rrezarta Shkurta - Dua te iki large
Genc Salihu - Rrugeve
Argjentina Ramosaj - Perfekt
Elvana Gjata ft. Fugga - Mamani nejen

11.BEST NEW ARTIST VIDEO
Seven Saraqi- Mos shko
Dafina Rexhepi ft Mc Kresha - Delicious
Fortesa Hoti- Akull
Freelancer - Father

12.REGJIA MË E MIRË
Andosi - Vetëbesimi
Genc Salihu- Rrugëve
Vedat Ademi and Rezarta Shkurta - Iki larg
Besa Kokëdhima - Kalorësi I natës

13.SPOTI ME PERFORMANCËN MË TË MIRË
Besa Kokëdhima - Kalorësi I natës
Dafina Zeqiri ft Ledri - Ti po më pëlqen
Andosi - Vetëbesimi
Tuna-Dafina-2po2- Vibe

14.STYLINGU MË I MIRË
Jehona Sopi - Work it girl
Dafina Zeqiri ft Ledri- Po më pëlqen
Besa Kokëdhima - Kalorësi I natës
Argjentina Ramosaj - Perfekt


15.YOU TUBE -VENDOSET ME KLIKA Në YOUTUBE.COM DERI ME 10 MAJ 2010

16.CMIMI I ORGANIZATORIT

17.CMIMI I KARRIERES-JETESOR
Image 115426
Image 115511
  • VFM 2011
  • Viti: 2011
  • 15/05/2011 - 15/05/2011
  • Salla e Teatrit Kombëtar
  • Prezantuesit: Mentor Haziri & Yllka Kuqi
  • TV: KTV
  • Radio: Radio Dukagjni