TEKSTESHQIP

Vushe Mjaki & Fikret Dauti
Potpuri Tallava (Gezuar 2024)
Lyrics

E dil moj cuc ke dera
se ka ardh pranvera
2x
Mos rri mbrenda mbyllur
cuc o moj e mjera
2x
Dil me rreh shamin
qe ta ka pru era
2x
Se ta sollen shoqet
te presin te dera
2x

E po frigohem shoqe
me dal ne avlie
2x
Se me dikton baba
e me mbyll ne shpie
2x
Shamin do ta marr
do ta ruj ne gjie
2x
Do ta mbaj kujtim
t'asaj dashurie
2x


A je n'men a je tranue
qe po m'rrin moj deri von
koke lodh koke shumtue
veq tuj nejt me gjylpan n'dor
2x

Hajt moj dashnore
mos u bon moj?
lere at pun dore
se qejzi nuk t'bon dobi
2x

Kush t'ka than kush t'ka kallxue
qe po rri un deri von
bashk me shoqet tuj punue
tuj ba qejzin nata m'shkon
2x

Hajt nuk po bahem vallahi un?
me qejzin e dores
bahem gati per nusri
2x


E ngoni shok aman
ju more vllaznie
o ju more vllaznie
e ja ka nis Fikreti
o per djem te rie
o per djem te rie
e ja kam nis mej knu
krejt kapak per qefi
krejt kapak per qefi
e me ju knu shqiptarve
anemban ka jan
o anemban ka jane
me ju knu aman aman
me do fjal te rana
me do fjal te rana
kshtu ja ka zanat
Fikreti dhe Vushja
Fikreti dhe Vushja
un i knova hajde
sdu me knu ma gjate
sdu me knu ma gjat
e tash vazhdon o Vushja
knon kadal kadale
o knon kadal kadale
e hajde Vushe hajt
qysh ja ke zanat
o qysh ja ke adete
me i knu aman aman
krejt kapak per qef
o krejt kapak per qef oj nan

O te lumt goja hajde
o hajt sa mir na knove
o hajt sa mir na knove
o qikat e reja
qysh ti mi harrove
o djal ti mi harrove
smi ka harru Fikreti
o mi ka lanun mue
o mi ka lanun mue
se shum po na dojna
tallava mju knue
tallava mju knue
o krejt o neper kerre
Fikret o tu na ngue
Fikret o tu na ngue
o po ju knon Ferizaji
o hajde me vullnete
hajde me vullnete
o ju knon Gostivari
o hajde veq prej qefit
o hajde veq prej qefit
o Ferizaji nano
kshtu ja ka adete
kshtu ja ka adete
e tash vazhdon Fikreti
jalla e kall krejte
jalla e kall krejte

A une i knova tash
a une i knova tash
sonte kadal dale
sonte kadal dale
oj non oj non oj non
o ne ket vend o
po ju knojn dy zemra
po ju knojn dy zemra
o njona e Vushes
o tjetra e jemja
o tjetra e jemja
o ju kem knu o hajde
o per tri e treja
o per tri e treja
un i knova
veq javash javashe
o veq javash javashe
ju knojm tallava o hajt
e tybe per marak
o tybe per marak
me na ba hallall
oj non oj non oj non
ju kem knu me ren
o ju kem knu me ren
ju ka knu Fikreti
a Vushja me malle
a Vushja me malle
lej le lej le lej le lej lej le
lej le lej le lej le lej lej le

DËRGOI: