Albërije Hadërgjonaj
Albërije Hadërgjonaj
Albërije Hadërgjonaj
  • Vendlindja:
  • Deçan
  • Mosha:
  • 48 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 15 Shtator 1975
  • Horoskopi:
  • ♍ Virgjeresha
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: pop popullore moderne
Albërije Hadërgjonaj është këngëtare dhe autore këngësh e njohur. Një këngëtare legjendë që çdo shqiptar e ka në zemër dhe vendlindja i ka dhënë titullin e madh "Nderi i Kosovës". E njohur nga këngët magjepsëse të saj, kjo këngëtare gjeni me zë brilant dhe shpirt të madh, është edhe një grua e mrekullueshme dhe një nënë shumë e zonja. E adhuruar nga njerëzit e thjeshtë, por dhe nga politikanët më të pushtetshëm në Shqipëri dhe në Kosovë, që nga ish Presidenti Rugova, Presidenti Bexhet Pacolli, Ramush Hajradinaj dhe shumë të tjerë, të cilët e ftojnë vazhdimisht në çdo aktivitet të rëndësishëm. Albëria ka lindur në Deçan, aty ka kaluar fëmijërinë, një fëmijëri sa të bukur aq dhe tragjike, pasi kurrë nuk ka mundur ta njoh babanë e saj. Ka qenë 8-muajshe në barkun e nënës së saj kur babai i saj ka vdekur në Gjermani. Në vitin 1988, e detyruar nga reprezaljet serbe emigron në Amerikë. Në Shqipëri ka ardhur në fillimet e demokracisë. Debutimin e parë në skenën shqiptare e ka bërë tek spektakli "12 në Hollivud". Ka kaluar një jetë me plot suksese dhe aventura, është martuar në moshën 15-vjeçare. Në moshën 16-vjeçare është bërë nënë. Në moshën 18-vjeçare është bërë përsëri me një vajzë tjetër. Historia dhe kontributi i saj në skenë dhe në jetë është aq i madh se nuk do ta nxinte kjo biografi e shkurtër në teksteshqip.com, por as disa libra të tërë. Ajo merr aq shumë kërkesa për të kënduar, sa të gjitha weekend-et i ka të zëna.

Albëria ka marrë shumë çmime gjatë karrierës së saj, çmime të dyta, të treta, të Parë në Festivalin Kombëtar në vitin 1998 me këngën "Mirësia dhe e Vërteta", një krijim i Luan Zhegut dhe shkruar nga Arben Duka. Kënga "Lozonjarja" u bë hit në vitin 1997, që edhe sot të rinjtë e këndojnë nëpër karaoke. Edhe kënga "Jeta s'është lodër" dhe "Loçka jeme", pati një sukses të madh. Në vitin 1997 është shpallur te "Kënga Magjike" "Kantautorja më e mirë e vitit". Ka dy vajza, Agnesën dhe Anxhelinën.

Në Dhjetor 1995, Albërije Hadërgjonaj merr pjesë në Festivali i 34-të në RTSH me këngën "Pse Vonon Dashuri".

Në Dhjetor 1996, Albërije Hadërgjonaj merr pjesë në Festivali i 35-të në RTSH me këngën "Jeta S'është Loder".

Në Dhjetor 1997, Albërije Hadërgjonaj merr pjesë në Festivali i 36-të në RTSH me këngën "Lozonjare".

Në Dhjetor 1998, Albërije Hadërgjonaj merr pjesë në Festivali i 37-të në RTSH me këngën "Miresia Dhe E Verteta".

Në vitin 1999, Albërije Hadërgjonaj publikon albumin "Lozonjare".

Në vitin 2000 merr pjesë ne festivalin botëror folkarea 2000 ku prezantoi Shqipërinë.

Në Nëntor 2003, Albërije Hadërgjonaj merr pjesë në Kënga Magjike 2003 me këngën "Ti Nuk Je", ku merr çmimin e tretë dhe çmimin interpretimi më i mirë.

Në Dhjetor 2005, Albërije Hadërgjonaj merr pjesë në Zhurma Show 2005 me këngën "Loçka Jeme".

Në Dhjetor 2005, Albërije Hadërgjonaj merr pjesë në Festivali i 44-të në RTSH me këngën "Ah Sikur Kjo Jete".

Në vitin 2005, Albërije Hadërgjonaj publikon albumin "Loçka Jeme".

Në Dhjetor 2006, Albërije Hadërgjonaj merr pjesë në Festivali i 45-të në RTSH me këngën "Të Dua Zemër Ty Të Dua".

Në Nëntor 2007, Albërije Hadërgjonaj merr pjesë në Kënga Magjike 2007 me këngën "Ik Tani", ku arriti deri ne finale dhe rrembeu Cmimin "Best Kantautor"..

Në Dhjetor 2008, Albërije Hadërgjonaj merr pjesë në Zhurma Show 2008 me këngën "E Ndezim Pak", në bashkëpunim me Don Pizhi.

Në Maj 2011, Albërije Hadërgjonaj merr pjesë në VFM 2011 me këngën "Kur Nuk Shkon Nuk Shkon", ku edhe pse e nominuar vetem ne nje çmim arriti ta marrë atë "Videoklipi më i mirë në kategorinë Best Pop Folk".

Më datë 24 Tetor 2011, Albërije Hadërgjonaj publikon videoklipin "Music". Muzika e këngës u punua nga Stine, teksti u shkrua nga Stine. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Në Nëntor 2011, Albërije Hadërgjonaj merr pjesë në Kënga Magjike 2011 me këngën "Vetem Ty". Nje kenge e cila beri boom pasi qe u mirprit mjaft mire nga publiku. Ajo arriti te shkoj deri ne finale duke marre cmimin per "Kontributin artistik" dhe u vleresua me 274 pikë votuar nga vete artistet e ketij festivali duke zene keshtu vendin e 15-të nga 45 artistet e ketij festivali.

Në vitin 2011, Albërije Hadërgjonaj publikon albumin "Kur Nuk Shkon, Nuk Shkon" nga Shtëpia e Produksionit "Albatrade". Ky album sjell rryma të ndryshme. Kompozitorë janë po ata që ajo ka punuar ndër vite, si, Luan Zhegu, Aleks Presheva, Florian Mumajezi, të cilët Albëria i përshëndet sinqerisht për punën e bukur që kanë bërë. Dy këngë të këtij albumi i ka bërë vetë.

Më datë 4 Maj 2013, Albërije Hadërgjonaj & Ylli Demaj publikojnë videoklipin "Nje Trendafil". Videoklipi u prodhua nga EMF Creative.

Më datë 19 Qershor 2013, Albërije Hadërgjonaj publikon videoklipin "Asnjehere". Muzika e këngës u punua nga Kledi Bahiti, teksti u shkrua nga Olti Curri, ndërsa për orkestrimin u kujdes Threedots. Videoklipi u prodhua nga Pro Video. Me këtë këngë, Albërije Hadërgjonaj u paraqit në këto festivale: Zhurma Show 2013 (2013), Top Fest 10 (2013).

Më datë 26 Gusht 2014, Albërije Hadërgjonaj publikon videoklipin "Herët A Vonë". Muzika e këngës u punua nga Albërije Hadërgjonaj, Big Bang, teksti u shkrua nga Albërije Hadërgjonaj, Big Bang, ndërsa për orkestrimin u kujdes Big Bang. Videoklipi u prodhua nga EMF Creative.

Në Shtator 2015, Albërije Hadërgjonaj merr pjesë në Kënga Magjike 2015 me këngën "Me Doren Shtrire".

Më datë 15 Gusht 2016, Albërije Hadërgjonaj publikon videoklipin "Sa Herë M’ke Dasht".

Më datë 27 Maj 2018, Albërije Hadërgjonaj publikon videoklipin "Leje Leje". Muzika e këngës u punua nga Kledi Bahiti dhe Albërije Hadërgjonaj, teksti u shkrua nga Kledi Bahiti dhe Albërije Hadërgjonaj. Videoklipi u prodhua nga MAX Production.

Më datë 7 Dhjetor 2018, Fatmir Sufa publikon videoklipin "1 Shans", në bashkëpunim me Alberije Hadergjonaj dhe është kujdesur vetë për tekstin e këngës. Muzika e këngës u punua nga Alban Furtuna, teksti u shkrua edhe nga Glaugus Furtuna, ndërsa për orkestrimin u kujdes Alban Furtuna. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 18 Prill 2019, Albërije Hadërgjonaj publikon videoklipin "Pa Te Nuk Mundem". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Nurteel. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Në Dhjetor 2019, Albërije Hadërgjonaj merr pjesë në Festivali I 58-Të Në Rtsh me këngën "Ku Ta Gjej Dike Ta Dua".

Më datë 31 Gusht 2022, Albërije Hadërgjonaj publikon videoklipin "Nuse Në Amerikë". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga vetë Albërije Hadërgjonaj, teksa për arranzhimin u kujdes Marko Polo.

Më datë 3 Gusht 2023, Albërije Hadërgjonaj publikon videoklipin "Dashni Haram", në bashkëpunim me Stine & Ladi Toskën. Videoklipi u prodhua nga kompania Cinematic Albania.

Më datë 4 Shkurt 2024, Albërije Hadërgjonaj publikon videoklipin "Mëkatar Je". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga vetë Albërije Hadërgjonaj, ndërsa për orkestrimin u kujdesën bashkarisht Kledi Bahiti & Alandy. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë: Annonim Annonim  Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Albërije Hadërgjonaj »

Komente 19