A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Eurovision (Albania)

TV/Radio: RTSH / Radio Tirana

Shqipëria mori pjesë në Festivalin Evropian të Këngës në vitin 2004 në Stamboll të Turqisë. Shqipëria u prezantua me këngëtaren Anjeza Shahini dhe këngën Imazhi Yt që u punua në Anglisht "Image Of You". Shqipëria mori vendin e 4-të në Gjysmë-Finale dhe Vendin e 7-të në Finale me 106 Pikë. Kjo i mundësoi Shqipërisë finale Automatike në vitin e ardhshëm. Vitin 2005 këngëtarja Ledina Çelo ri-prezantoi Shqipërinë në Eurovizion me këngën Nesër Shkoj ose "Tomorrow i Go". Shqipëria mori vendin e 16-të në Finale me 53 Pikë.

Nga viti 2004, Shqipëria ka marrë pjesë rregullisht në Eurovizion, por pa arritur të fitoje. Kjo për cilësinë e këngëve të përzgjedhura nga RTSH ndër vite që vërtet lënë për të dëshiruar, por edhe për mungesë aleatësh në shtetet europiane. Shpresa vdes e fundit dhe çdo vit mund të shpresojmë se ky do jetë viti i duhur. Forca Shqipëria!!


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  10
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019