TEKSTESHQIP
Kënga Magjike 2004
Një festival që kalon kufijtë gjeografikë me misionin për të unifikuar kulturën dhe tregun muzikor shqiptar. I tillë do të ishte edicioni i 6-të i Festivalit Kënga Magjike, një superproduksion i transmetuar drejtpërdrejt nga RTV 21, TV Klan dhe radio NRG dhe që u mirëprit nga publiku duke marrë vlerësimet maksimale të tij. Klimën e krijuar dhe veçanërisht emrin dinjitoz të festivalit Kënga Magjike nuk mundën ta zbehin as disa qarqe, të cilat u përpoqën të hedhin baltë në një pakicë mediash në Kosovë e ndonjë e parëndësishme në Shqipëri. Këto qarqe, diku të zbuluara e diku të fshehura shkuan deri në një alarm bombe të rremë, duke dashur ta sabotojnë festivalin në natën finale të tij. Por të gjitha këto përpjekje çuan vetëm në një vonesë prej 1 orë e 30 minuta, ndërkohë, që festivali shënoi audiencë të jashtëzakonshme. Juria me Presidente zonjën Nexhmije Pagarusha shpalli fituese këngën “Prapë tek ti do të vij”, e kënduar nga këngëtarja Irma Libohova.

Kenga Magjike 2004, edicioni i 6-te, u zhvillua ne 21-23 Janar 2005 ne Prishtine. Per here te pare Festivali Magjik kalon kufijte gjeografike ne Kosove me misionin e vetem qe t'i shkrije ato duke unifikuar kulturen dhe tregun muzikor shqiptar. Produksioni gjigand u mireprit si kurre me pare nga publiku dhe transmetohet dreperdrejt nga RTV21, TV Klan dhe Radio NRG. Disa qarqe diku te zbuluara dhe diku te fshehura u munduan te hidhnin balte ne nje pakice mediash kryesisht ne Kosove dhe ndonje e parendesishme ne Shqiperi, duke dashur ta sabotojne Festivalin deri ne nje 'alarm bombe' te rreme ne naten finale te tij, gje qe solli nje vonese prej 1 ore e 30 min. Por gjithcka i sherbeu nje publiciteti te papare dhe rritjes se prestigjit te Kenges Magjike. Ne fund, juria me Presidente Nexhmije Pagarusha, shpall kengen fituese te Festivalit te votuar nga vete kengetaret pjesemarres, “Prape tek ti do te vij” - kenduar nga Irma Libohova. Te ftuar speciale - Samantha Fox, Rednex,etj.


Vendi i parë dhe "Cmimi i kritikes": "Prap tek ti do vi"-Irma Libohova
Vendi i dytë dhe "Vokali me i mirë": "Dhe te dua"-Yllka Kuqi
Vendi i tretë dhe çmimi "Çesk Zadeja": "Leter dashurie"-Pirro Cako

Çmimi "Televiziv" :"Robnesha"-Mimoza Mustafa
Çmimi "Paraqitja skenike":"Ku je xhan"-Adrian Gaxha
Çmimi "Kantautor":"Nate e fundit"-Redon Makashi
Çmimi "Etno-muzikë":"Nuk kam faj qe roberoje"-Jonida Maliqi
Çmimi "Magjija e pare":"Lozonjarja"-Burim Hoxha
Çmimi "Diskografik":"Po s'më puthe ti"-Alketa Vejsiu
Çmimi "Interpretimi me i mirë":"Gjithmon do jem me ty"-Flori
Çmimi i "Publikut":"Ne një ishull qe nuk egziston"-Lejdina Celo
Çmimi "Kenga hit":"Shuje"-Shpat Kasapi
Çmimi "Produksioni":"Ika nga ti"-Edona Llalloshi
Kënga Magjike 2004 (2004)
  • Kënga Magjike 2004
  • Viti: 2004
  • 21/01/2005 - 23/01/2005
  • Auditorium 1 Tetori, PRISHTINE
  • Prezantuesit: Ardit Gjebrea
  • TV: TV Klan
  • Radio: Radio Klan