TEKSTESHQIP
VFM 2012
Është shpallur lista e plotë e nominimeve për konkurrentët në edicionin e 10-të jubilar të Video Festit Muzikor 2012.
Ketë vit Video Festi Muzikor do të organizohet nga Instituti për Kulturë dhe Sport – INKUS, në bashkëpunim me RTV21 dhe do të mbahet më pesë qershor në sallën 1 Tetori.

Në vazhdim janë të prezantuara nominimet në bazë të kate3gorive, të bërë nga bordi organizativ i Video Festit Muzikor.1. Video Spoti më i mirë

Alban Skenderaj – Mirë se vjen në shpirtin tim
Kaos - Lej t'kallen
Dafina Zeqiri - My swag
Genc Salihu – Lufta asht bahçe

2. Video Spoti më i mirë në konkurrencën e Meshkujve

Besart Halimi - Kaçurrelja
DrenA bazi - Pa frymë
Genc Salihu – Lufta asht bahçe
Lyrical Son – Pse t'fola
Mentor Haziri - Engjëll

3. Video Spoti më i mirë në konkurrencën e Femrave

Elvana Gjata – Afër dhe larg
Argjentina Ramosaj - Si shiu
Nora Istrefi - Ski me ik
Tuna - Dyshemeja
Dafina Zeqiri - My swag

4. Video Spoti më i mirë në konkurrencën e Grupeve

Aragona Band – Vajza anonime
NRG Band – Rina Rina
Gillespie - Anisa
Kaos - Lej t'kallen

5. Video Spoti më i mirë Best New Artist

Bakashanta - Drink
Qendresa Millaku - First Class
Gjira - Ckapo don me t'knu zemër
Lea - Te pres

6. Video Spoti më i mirë i zhanrit Pop Folk

Flori ft. AlbatritMuqiqi - Tequila vava
Gili – Haku i nenës
Leonora Jakupi - Iluzion
Lori - E ndjej mungesën tënde

7. Video Spoti më i mirë i zhanrit Pop

Argjentina Ramosaj - Si shiu
Tuna - Dyshemeja
Hana Cakuli ft. KushtrimHoxha - Kopshti
Alban Skenderaj – Mirë se vjen në shpirtin tim

8. Video Spoti më i mirë i zhanrit Rap Hip-Hop

Big Basta - Bounce with the star
BimBimma ft. Lyrical son – S’ka kufij
DJ Blunt ft. Real 1 TDS - Bang Bang
Kaos - Lej t'kallen
McKresha ft. Lyrical Son - Hip Hop-in e du

9. Video Spoti më i mirë i zhanrit Rock

Andos ft. EugentBushpepa - Adrenalina
Genc Salihu – Lufta asht bahçe
Gillespie –Anisa
The Freelancers - Pse

10. Video Spoti më i mirë në konkurrencën RnB

Seven Saraqi ft. Vig Poppa - She got me
Dafina Zeqiri - Supernova
Lyrical Son – Pse t'fola
Vesa Luma ft. Big Basta - Boom
Dafina Rexhepi ft. Kaos - Party and bullshit

11. Video Spoti me i mirë në duet

DrenAbazi&AnjezaShahini - Ti dhe unë
Andosi ft. Eugent Bushpepa - Adrenalina
Hana Cakuli ft. Kushtrim Hoxha - Kopshti
NRG Band ft. Capital T – Veç asaj

12. Video Spoti me i mirë bashkëpunim/ft

Rina Abdyli ft. Flaka Krelani, McKresha - Si Bass
Adelina Emini ft. Genc Prelvukaj - Tipsy
Nora Istrefi ft. McKresha – As ni zo
Vesa Luma ft. Big Basta - Boom

13. Video Spoti më i mirë në kategorinë Dance

Blero ft. Astrit Stafa - Summer Love
Elvana Gjata – Afër dhe larg
Genta Ismajli ft. Dalool - Guximi
Shpat Kasapi ft. Ton Voka - Shumë hot

14. Video Spoti me regjinë më të mirë

Alban Skenderaj- Mirë se vjen në shpirtin tim
Genc Salihu – Lufta asht bahçe
Dafina Zeqiri - My swag
Adelina Emini ft. GencPrelvukaj - Tipsy

15. Video Spoti me Styling më të mirë

Dafina Zeqiri - My swag
Elvana Gjata – Afër dhe larg
Aferdita Dreshaj –Qyteti heshtë
NRG Band – Rina Rina

16. Video Spoti me Performancën më të mirë

Dafina Zeqiri - My swag
Hana Cakuli ft. Kushtrim Hoxha - Kopshti
NRG Band ft. Capital T – Veç asaj
Nora Istrefi ft. McKresha – As ni zoVideoklipi i këngës “Mirë se vjen në shpirtin tim” i Alban Skenderajt ka fituar çmimin kryesor në edicionin e sivjetmë të Videofestit Muzikor.
Përveç çmimit për videospotin më të mirë, ky klip rrëmbeu edhe çmimet për zhanrin pop dhe regjinë më të mirë.Tre trofe dërgoi në shtëpi edhe Dafina Zeqiri me këngën “My Swag” – për performancën më të mirë, ‘stylingun’ më të mirë dhe ishte klipi më i mirë në konkurrencën e femrave.Dy çmime fitoi videoklipi i këngës “Le t’kallen” i Kaos, ato për zhanrin ‘rep hip-hop’ dhe në konkurrencën e grupeve.

Bashkëpunimi mes Nora Istrefit dhe MC Kreshës ishte më i miri në këtë kategori, Gjirës i takoi çmimi në konkurrencën e artistëve të rinj, Mentor Haziri fitoi në konkurrencën e meshkujve, ndërsa Genc Salihu në atë të zhanrit rok.

Rokerët legjendarë nga Tetova, “Elita 5”, morën çmimin e karrierës, ndërsa me këtë rast u shfaq edhe një video me një histori të shkurtër rreth bendit dhe më pas ata performuan në skenën e VFM.Çmimet e ndara në edicionin e dhjetë të VFM:

Videospoti më i mirë në duet: Andos & Eugent Bushpepa – “Adrenalina”

Videospoti më i mirë i zhanrit Rap Hip-Hop: Kaos – “Le t’kallen”

Videospoti në bashkëpunim: Nora Istrefi & MC Kresha – “As ni zo”

Videospoti më i mirë i zhanrit Pop: Alban Skenderaj – “Mirë se vjen në shpirtin tim”

Videospoti më i mirë i zhanrit Rok: Genc Salihu – “Lufta është bahçe”

Videospoti më i mirë në konkurrencën e Artistëve të rinj: Gjira – “Çka po don me t’knu zemër”

Videospoti me Performancën më të mirë: Dafina Zeqiri – “My Swag”

Çmimi i publikut: Adelina Emini – “Tipsy”

Videospoti më i mirë në konkurrencën e Meshkujve: Mentor Haziri – “Engjëll”

‘Best Styling’: Dafina Zeqiri – “My Swag”

Videospoti më i mirë i zhanrit Pop Folk: Gili – “Haku i nënës”

Videospoti më i mirë i zhanrit R&B: Vesa Luma & Big Basta – “Boom”

Çmimi i karrierës: Elita 5

Videospoti më i mirë i zhanrit Dance: Blero ft. Astrit Stafa – “Summer Love”

Videospoti me Regjinë më të mirë: Alban Skenderaj – “Mirë se vjen në shpirtin tim”

Videospoti më i mirë në konkurrencën e Grupeve: Kaos – “Le t’kallen”

Videospoti me më shumë klikime në YouTube : Flori ft. Albatrit Muqiqi & Noga – “Tequila Vava”

Videospoti më i mirë në konkurrencën e Femrave: Dafina Zeqiri – “My Swag”

Çmimi i ‘21 Plus’: Genta & DJ DaLool – “Guximi”

Videospoti më i mirë: Alban Skenderaj – “Mirë se vjen në shpirtin tim”
VFM 2012 (Tekste & Video)
Image 115508
Image 115509
  • VFM 2012
  • Viti: 2012
  • 06/06/2012 - 06/06/2012
  • Salla 1 Tetori, PRISHTINE
  • Prezantuesit: Fatmir Spahiu & Morena Taraku
  • TV: RTV 21
  • Radio: Radio 21