Ilir Shaqiri
Ilir Shaqiri

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


  • Vendlindja:
  • Burojë (Drenicë) Kosovë
  • Jeton dhe vepron në :
  • Kosovë Kosovë
  • Mosha:
  • 61 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 6 Dhjetor 1960
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♐ Shigjetari

Biografia

BIOGRAFIA: Ilir Shaqiri është një këngëtar dhe autor këngësh shumë i njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo e lehtë dhe popullore folklorike. Shkollën fillore e kreu në Turiqec, atë të mesme në Prizren. Studimet e larta për Gjuhë dhe Letërsi Shqipe në Prizren dhe Prishtinë. Është magjistruar në degën e Letërsisë me temën “Estetika dhe semiotika”. Ka krijuar mbi 600 këngë në muzikën tonë të lehtë, popullore dhe për fëmijë. Krijues i muzikës në 17 filma dokumentarë. Krijues i muzikës për shfaqjet “Zeka i Zi” dhe “Fizikanët”, në Teatrin Kombëtar. Ka botuar 34 albume muzikore dhe 4 video-a...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje💿 Albume» Dërgo Një Këngë »


Komente 9