TEKSTESHQIP
Kënga Magjike 2008
Festivali “Kenga Magjike 2008” sjell një evolucion në mënyrën se si prezantohet skena e një eventi të tillë. Është skenografia e realizuar nga mjeshtri i RAI-t Gaetano Castelli, i cili paraqet një stil krejt të veçantë në ideimin dhe realizimin e një skenografie në Shqipëri. Ndërsa netët finale mbahen si çdo vit në Pallatin e Koncerteve, faza e parë e këtij festivali prezantohet tashmë përgjatë javëve të programit “E diela shqiptare”. Edhe këtë vit rrymat muzikore janë të larmishme e po kështu edhe pjesëmarrja e artistëve. Fitues i këtij viti, shpallet këngëtarja Jonida Maliqi me këngën “Njëri nga ata”.

Në vitin 2008, festivali “Kënga magjike” shënoi jubileun e tij të 10-të. Në fazën e parë këngët u prezantuan në programin “E diela shqiptare” përgjatë 9 javëve për të të vijuar më pas në sallën e Pallatit të Kongreseve me gjysmëfinalet dhe mbrëmjen finale. Emra të njohur dhe të rinj kanë qenë pjesë e këtij festivali, që shënoi nivele të larta të prurjeve të këngës dhe performanca origjinale. Skeonografia e realizuar nga mjeshtri italian I RAI-t Gaetano Castelli shënoi risi përsa i përket realizimit të skenografive në Shqipëri. Fituese e këtij edicioni, nga votat e vetë këngëtarëve u shpall Jonida Maliqi, me këngën “Njëri nga ata”.

ÇMIMET E NATËS FINALE
“Jon Music”: Teuta Kurti - Nuk dua te pres
“Tendence”: Qelbanix - Butoni play
“Magjia e pare” Dafina Zeqiri - Baterite
“Kantautori me i mire”: Mariza Ikonomi - Me syte lart
“Best Melody”: Yllka Kuqi - Vetem nga ti
“Cmimi i interpretimit”: Eliza Hoxha - Shko
“Cmimi i internetit”: Soni Malaj - Shpirti im binjak
“Best vokal”: Hana Cakuli - Simbol
“Cmimi televiziv”: Bleona Qerreti - Magnetic
“Cmimi Fun Tune”: Eneida Tarifa - Zeri im
“Kenga stil”: Kastro Zizo - Bashkeshorti ideal
“Cmimi i kritikes”: Juliana Pasha - 1000 arsye
“Kenga hit”: Pirro Cako - Anjushka
“Best Balade”: Silva Gunbardhi - Te doja shume
“Cmimi Publikut”: Ëest Side Family - Mbi gjithcka
“Best Group”: - Produkt 28 - Missi im
“Cmimi Diskografik”: Aleksander Gjoka - Dashurise se shkuar
“Cmimi 10 vjet histori”: Jonida Maliqi - Njeri nga ata
“Cmimi Cesk Zadeja”: Rosela Gjylbegu - Tjetra
“Best hip-hop”: Skillz dhe Stine - Ndaloje vrapin
“Prezantimi skenik me i mire”: Ciljeta - Dutty free

KËNGËTARËT FINALIST
Teuta Kurti
Qelbanix
Dafina Zeqiri
Mariza Ikonomi
Yllkas Kuqi
Eliza Hoxha
Soni Malaj
Hana Cakuli
Bleona Qerreti
Eneda Tarifa
Kastro Zizo
Juliana Pasha
Pirro Cako
Silva Gunbardhi
Ëest Side Family
Produkt 28
Aleksander Gjoka
Jonida Maliqin
Rosela GJylbegu
Skillz dhe Stine
Ciljeta Xhilaga


ANETARET E JURISE
Aleksander Frangaj
Anita Take
Aferdita Saracini Kelmendi
Gaqo Cako
Luiza Papa
Margartia Kristidhi
Nexhmie Pagarusha
Robert Radoja
Valbona Selimllari


Surpriza, permbledhje muzikore per Nexhmije Pagarusha

Surpriza e mbremjes se nates finale te “Kenga Magjike”, ne dhjetorin e saj dhe me te cilen eshte hapur festivali, ishte dhurata qe ky festival i ka bere Legjendes se muzikes shqiptare Nexhmije Pagarusha. Pikerisht CD-ja e saj e pare me permbledhjen e kengeve me te mira te kenduara, e cila titullohet “Bylbyl i Kosoves” dhe eshte marre nen perkujdesjen e produksionit te realizuar nga shtepia diskografike “Super Sonic”. Premtimi i kesaj permbledhjeje ishte bere nga Ardit Gjebrea tek emisioni i perjavshem “E diela shqiptare”. “Shume faleminderit. Falenderoj shtepine diskografike “Super Sonic”, qe pa pertese e bene kete, jam shume i lumtur per kete qe ma mundesuar”, u shpreh Nexhmije Pagarusha pas marrjes se dhurates.

E vecanta
Jetojne ne Amerike, jane portorikane dhe per here te pare shkelin ne token shqiptare. Ato jane shume te njohur ne arenen nderkombetare si edhe renditen ne top listat e kengeve me te suksesshmen, si “Move your body”. Grupi “Nina Sky” ishte surpriza e nates finale, e cila elektrizoi sallen e Pallatit te Kongreseve.
Kënga Magjike 2008 (Tekste & Video)
Image 114352
Image 114351
  • Kënga Magjike 2008
  • Viti: 2008
  • 20/11/2008 - 22/11/2008
  • Pallati I Kongreseve, TIRANE
  • Prezantuesit: Ardit Gjebrea, Artemisa Ozaj, Anis Brahimi
  • TV: TV Klan
  • Radio: Radio Klan