TEKSTESHQIP
Top Fest 8
Edicioni i tete i Top Fest:

Faza e pare e prezantimit te kengeve: Eshte prezantuar nga Marina Vjollca dhe Luana Vjollca.
Gjysme Finale : Kengetaret kane kenduar live dhe eshte transmetuar ne prime time i prezantuar nga Ledion Lico. Programi quhej “Rewind” dhe ne kete program eshte diskutuar per muziken dhe kenget nder vite, ku kengetaret pjesmarres ne Top fest kane kenduar kenge ne vite dhe nje panel i te ftuareve kane diskutuar. Gjithashtu jane kenduar dhe kenget konkuruese gjysemfinaliste.
Nata Finale : Eshte zhvilluar ne Pallatin e Kongreseve: Eshte prezantuar nga Ledion Lico dhe Marina Vjollca, Luana Vjollca.
Regjia televizive : Ergys Lubonja
Udheheqes muzikor : Dorian Gjoni
Skenografia : Fatmir Minga


Cmimi i Madh - Elvana Gjata
Duke i kënduar një humbjeje, një momenti të dhimbshëm, ajo fitoi trofeun e festivalit. Me një këngë të krijuar nga Flori Mumajesi, dedikuar “Emmy”-t, këngëtares që u nda nga jeta në mënyrë tragjike pak kohë më parë, Elvana Gjata ka rrëmbyer trofeun e edicionit të tetë të “Top Fest”. Pas javësh të tëra prezantimi në ekranin e “Top Channel” dhe netëve gjysmëfinale, mbrëmjen e së dielës u zhvillua në Pallatin e Kongreseve “Top Fest”. Shumatorja e votave të publikut dhe të jurisë në sallë (Genti Rushi, Juliana Pasha, Ezdalin Gorani, Arbana Osmani dhe Elton Deda) fituese shpalli Elvana Gjatën, e cila merrte pjesë për herë të parë në këtë festival. Madje ky ishte i pari trofe i madh për këngëtaren, pas shumë çmimesh të dyta apo trofe të tjera në festivalin “Kënga Magjike”. Por nuk ishte vetëm Gjata me këngën “Me ty” që u vlerësua në këtë mbrëmje. Ishin edhe 9 çmime të tjera që u ndanë gjatë natës finale të drejtuar nga Ledion Liço dhe motrat Vjolla, Marina dhe Luana. U nderuan me çmime këngëtarë si Flori, Anjeza Shahini, Flaka Krelani, Endri Prifti, Xhensila Myrtezai etj. Ndërkohë që të tjerë këngëtarë interpretuan gjatë kësaj mbrëmje. Të gjitha këngët u interpretuan live, shoqëruar nga orkestra e “Top Channel”, nën drejtimin e Dorian Gjonit. Çmimet Çmimi i madh: Elvana Gjata Artisti i ri më i mirë: Anxhelina Hadërgjonaj Çmimi “Top Albania Radio”: “NRG Band” Çmimi i internetit: “Tallava” e Flori Mumajesit” Kënga më e mirë Rrok dhe Alternativ: Flaka Krelani Artisti më i mirë mashkull: Gent Bushpepaj. Kënga më e mirë Pop dhe R&B: Xhensila Myrtezaj Balada më e mirë: “Do vazhdoj të flas”, Endri Prifti Artistja më e mirë femër: Elvana Gjata Interpretuesi më i mirë: Anjeza Shahini dhe Dren Abazi.

Çmimi Best New Artist - Anxhelina Hadergjonaj
Çmimi "Top Albania Radio" - NRG Band
Çmimi Internetit - Flori Mumajesi
Çmimi Kenga Me e Mire Rrok & Alternative - Flaka Krelani
Çmimi Best Female - Elvana Gjata
Çmimi Best Male - Eugent Bushpepaj
Çmimi Kenga Me e Mire Pop & RnB - Xhensila Myrtezaj
Çmimi Best Balade - Endri Prifti
Çmimi Best Interpret - Anjeza Shahini & Dren Abazi
Top Fest 8 (Tekste & Video)
Image 115499
Image 115498
  • Top Fest 8
  • Viti: 2011
  • 05/06/2011 - 05/06/2011
  • Pallati i Kongreseve, TIRANE
  • Prezantuesit: Marina Vjollca & Luana Vjollca
  • TV: Top Channel
  • Radio: Top Albania Radio